דיאלוגים מוועדת הכספים (אינטל)

14 בנובמבר 2010, דיון בהצעת חוק המדיניות הכלכלית לשנים 2011-2012 (תיקוני חקיקה), פרק י"ג (עידוד השקעות הון), סעיפים 55 עד 58 להצעת החוק

 ערן פולק, אגף התקציבים: העמודות – לצורך העניין, הברים – אלה הטבות המס, מה שהם שילמו פחות. הקו הזה הוא הקו של מס החברות במשק כולו. זאת אומרת, אנחנו רואים שאפילו שמס החברות במשק ירד, ההטבות ימשיכו לגדול והאומדנים לשנת 2008 הם קרוב ל-6 מיליארד שקלים הטבות.

מבחינת מענקים בעשור האחרון. אנחנו רואים מצד אחד ירידה בהיקף המענקים מאזור של מיליארד-900 מיליון שקלים לאזור של חצי מיליארד שקלים, כאשר הצבע הסגול, העמודה המופרדת, מראה את המענקים שניתנו החל מ-2006 לחברת אינטל ויתר הכסף, זה מה שניתן ליתר התעשייה.

ח"כ יעקב אדרי (קדימה): אינטל בלע הכל.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):  למה זה קרה?

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי): ועדת הכספים אישרה את זה.

ח"כ אמנון כהן (ש"ס): הממשלה.

ח"כ משה גפני: מה הרעיון?

ערן פולק, אגף התקציבים: ב-2006 היה כניסת המפעל החדש של אינטל לקריית גת לו הוקצו שני מיליארד שקלים על פני השנים.

ח"כ משה גפני: רגע. אתם שלמים עם העובדה הזאת שרוב המענקים, הרוב המוחלט של המענקים ב-2008 הלך לאינטל?

ח"כ יעקב אדרי: לא, הייתה פריסה לכמה שנים.

חזי צאיג, מנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת: האישור ניתן בתחילת 2006-סוף 2005 ונעשתה פריסה של כמה שנים.

ח"כ משה גפני: לא חשוב. רוב המענקים הלכו לאינטל. כאילו אין חברות אחרות, כאילו אין מועסקים אחרים, כאילו אין מעסיקים אחרים. ואתה שלם עם זה?

חזי צאיג, מרכז ההשקעות: כן.

יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים: הרב גפני, יכול להיות שיש מפעלים שמעדיפים בחוק הקיים ללכת למסלול המס ולא למסלול מענקים.

ח"כ משה גפני: בסדר, זאת גם תשובה, אבל עם כל הכבוד, המדינה עומדת כולה פחות או יותר על אינטל. זה מה שאתם אומרים כאן עכשיו.

חזי צאיג, מרכז ההשקעות: אנחנו שלמים עם זה.

אינטל ישראל. אנחנו שלמים עם זה?


5 תגובות on “דיאלוגים מוועדת הכספים (אינטל)”

 1. Etai הגיב:

  קצת פשטני, הפוסט הזה, לא?
  אינטל בנו FAB ומעסיקים שם אלפי עובדים. אז זה שהם קיבלו מענק זה טוב? זה רע? זה לא נורא? אנחנו שלמים עם זה?

  • goliath הגיב:

   איתי, גם שטראוס מעסיקים אלפי עובדים. הם לא עושים את זה בהתנדבות, אלא בגלל שהם עושים מזה כסף. אינטל מעסיקים כמעט 8,000 עובדים, שזה בערך 0.02% מכוח העבודה (נדמה לי). האם הגיוני לתת להם כמעט את כל התקציב של המדען הראשי? אני לא בטוח.

   בוא לא נשכח גם שהמענק זה עניין אחד – החברה גם בקושי משלמת מס בישראל. מלבד מתכנתים ואנשי הייטק פרופר, רוב העובדים שם הם עובדי קבלן (לפחות בקריית גת) שמקבלים שכר מינימום במקרה הטוב. וגם: תעשיית ההייטק בישראל מעסיקה בערך 10% מהאוכלוסייה. כל התמיכה שהמדינה נותנת לחברות בתחום לא ממש משפיעה על רובנו (ובוא לא נתחיל עם תרומה עקיפה למשק, זה עדיין לא מצדיק את זה). השאלה היא האם מענק של מיליארד שקל לטובת הקמת מפעל בקריית גת תרם יותר למדינה בכלל ולתושבי הפריפריה בפרט מאשר השקעה של מיליארד שקל בשדרוג מערכת הבריאות או התחבורה באזור. אני לא בטוח, ואני לא חושב שמישהו באוצר מנסה לבדוק את הדברים האלה.

   מצד שני, את התרומה של מענקי ההרחבה לתעסוקה דווקא כן בדקו. בנק ישראל הוציא דו"ח נושא בשנת 2009, שבו הוא קבע כי "מענקי ההרחבה אינם תורמים להגדלת ההשקעה והתעסוקה". לעיונך:

   יש ללחוץ כדי לגשת אל dp0912h.pdf

  • amehaye הגיב:

   לגמרי לא ברור אם ה"השקעה" באינטל הצדיקה את עצמה. יש סיכוי לא רע שאינטל הייתה מייסדת את מרכזי הפיתוח והייצור בארץ גם עם הטבות נמוכות בהרבה, אם בכלל.

   ומצד שני, יתכן מאוד שהערך שאלפי(!) חברות סטארט-אפ פוטנציאליות, שניתן היה לגבות במקום אינטל, היו מייצרות היה גבוה עשרות מונים.

   בקיצור, לא ברורה לי הנהירה אחרי חברות הענק.

 2. אהוד הגיב:

  זה לא פשטני, זה תמליל.
  אהמ, כן. זאת לא בעיה אם יש אינסוף כסף (כמה שאוהבים לחשוב בקפיטליזם) ואז זו סתם צרות עין. זאת כן בעיה אם הכסף הוא סופי, והמשחק הוא סכום אפס. מישהו אחר (כמו יזמים מקומיים, איתי, או ישובים נחשלים) לא קיבל את הכסף הזה. והכסף הזה יושקע ברובו במקומות אחרים (כי אינטל לא הוציאה מיליארדים לבנות את ה-FAB), כך שזה די הפסד של כל מי שלא עובד באינטל (וגם קצת של מי שכן).

 3. odedgilad הגיב:

  מדינת רווחה לתאגידים.


ומה יש לך להגיד על זה?

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s