גם אנרכיסטים יודעים לקרוא נתונים כלכליים: גירעון מסחרי

אוקי, זאת אמורה להיות פינה חדשה, אז בואו נקבל אותה במחיאות כפיים סוערות. נקווה שהיא תחזיק מעמד.

בדומה לצה"ל, גם למערכת "גוליית" יש מחשב מיוחד שבוחר שמות לפינות כאלה באופן אקראי. מכיוון שאנו מאמינים בשקיפות מלאה יש לציין כי הבחירה הראשונה של המחשב היתה "צפרדעים מקשיבות למוזיקה קלאסית", וכמה מאיתנו אף הציעו לשקול לשנות את הפינה בהתאם. אך בסופו של דבר ערכנו הצבעה שמית והוחלט להתייחס לניסיון הראשון כאל הרצת מבחן בלבד. למרבה המזל, השם האקראי השני שהציע המחשב – "גם אנרכיסטים יודעים לקרוא נתונים כלכליים" – התאים הרבה יותר לכיוון שעליו חשבנו.

חוץ מזה הפינה די מדברת בעד עצמה. היא תופיע לרוב בפורמט של תמונה, כולל כיתוב והכל, כדי שיהיה ניתן לשתף אותה בקלות. אתם מוזמנים להעתיק ולהפיץ אותה בעצמכם. יהיה נחמד אם תוסיפו קרדיט לבלוג, אבל בהחלט לא הכרחי. בדומה לתפיסה של האיחוד האירופי שהוזכרה באחד הפוסטים הקודמים, גם ב"קולקטיב דעות" אנו מאמינים בגישה לפיה "אין למסות ידע".


7 תגובות on “גם אנרכיסטים יודעים לקרוא נתונים כלכליים: גירעון מסחרי”

 1. ido2267 הגיב:

  קווה קווה קווה פיגארו.

 2. goliath הגיב:

  חכה, אולי עוד נשיק גם את הפינה הזו בהמשך

 3. אבל מה אתה רוצה להגיד ? גירעון מסחרי הוא רק נתון אחד המשפיע על צמיחה. לא ציינת את המדיניות של שטטיניץ – להסיר מכסים וחסמי יבוא – מבלי לדרוש הקלות ליצאו הישראלי בחו"ל, את תמיכתו בתת-השקעה ציבורית, שהיא בהחלט מצמצמת צמיחה. או דווקא את שנות פריחת ההיטק הישראלי ואת ביבי על ההגה הכלכלי של המדינה, מ2000 עד היום, לראות את ממוצע הצמיחה בהן לעומת כל תקופה מקבילה באורכה בהיסטוריה של ישראל. לדעתי, הצמיחה הייתה מהירה יותר בכל עשור אחר. לדעתי, הגורם העמוק הוא הראיה הצרה של המדיניות הניאוליברלית, שמובילה לדשדוש כלכלי עמוק בטווח הבינוני והארוך, כי היא מתעלמת מהתרומה של מגזר ציבורי חזק למגזר עסקי חזק, אבל, זו טענה שכדאי לבדוק בנתונים יותר משמעותיים מגירעון מסחרי, ותחילה, באחוזי צמיחה פשוטים

  • goliath הגיב:

   אה, זה פשוט. אני רוצה להגיד ששטייניץ שקרן, והוא לא מבין כלום בכלכלה. אם הקוראים ייצאו מהפוסט עם המסר הזה בלבד, דיינו.

   הדבר השני שאני רוצה להגיד הוא שכל השטויות האלה שכלכלת ישראל צלחה את המשבר היטב, ושהמצב של המשק מצוין, הם ספינים שנועדו להסתיר את הכשלון הכלכלי של נתניהו ושטייניץ.

   בכל מקרה, את המדיניות של הסרת המכסים והקלות על היבוא אתה רואה משתקפים היטב בגרף שצירפתי. מכיוון שכלכלת ישראל היא כלכלה מוטת יצוא, אני חושב שיש לנתון הזה משמעותית עצומה.

 4. shotef plus הגיב:

  מעולה. היכולת שלך להראות את הנקודות הללו בצורת אינפוגרפית ממש מקלה על בעלי הפרעות הקשב והריכוז (כמוני). ואני לגמרי מתכוון להשתמש והעביר אותם הלאה.. תודה!

 5. Sharon Asis הגיב:

  רגע, חשוב לי לברר מה הוא באמת אמר, אם הוא אמר: המחאה גרמה לצניחה כלכלית, שאז הוא טעה מאוד והטעה אף יותר. אם הוא דיבר על מחאה/מהפכה כגורם שעשוי לגרום לצניחה במשק, הרי שזה לא לגמרי בלתי נכון (ומאוד תלוי באם מדובר במחאה או מהפכה או משהו באמצע). מה שכן, לפי מיטב זכרוני משעורי היסטוריה מהפכות-נכונות-בדיעבד (הרי אף פעם אי אפשר לדעת) גרמו לצניחות ואחר כך הביאו לעליות, והיו מהפכות שהרסו שווקים לגמרי.

  כמו בסוגיית האביב הערבי, יש מן הבנה כזו: קודם יהיה רע, אח"כ יהיה רע מאוד ואולי בסוף יהיה טוב. ונאמר אמן

 6. Dror Reshef הגיב:

  1.לפי השמועות שאני שמעתי, הסיבה שכלכלת ישראל לא נפגעה הרבה בזמן 2008 היא שסטנלי פישר לא נתן לבנקים להתפרע, ולכן הבנקים הישראלים לא נתפסו כשבידהם יותר מידי אג"ח זבל למיניו. אז יחסית, כן צלחנו לא רע את המשבר, אפילו שזה לא בגלל הממשלה.

  2. וכן, כצפוי ישראל חוטפת את המשבר לאחר תקופה, כי בכל זאת אנחנו מייצאים.

  3. בכל מקרה, השקר הכי גדול שיש הוא לא של שטייניץ ולא של ביבי, אלא יותר עתיק, הוא נוגע לזה שהתוצר הכלכלי והאוכלוסיה יכולים להמשיך ולצמוח עד אין קץ, שכך היה תמיד, ושכולם ירוויחו מהמשך הצמיחה. אם זה לא היה מנוגד לחוקי הפיזיקה ולא היה מסכן את החיים של כולנו אולי זה היה מצחיק.

  http://www.facebook.com/pages/%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%AA-%D7%9E%D7%A6%D7%91-%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%91/219906804796028


ומה יש לך להגיד על זה?

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s